Ha szeretnénk időt megspórolva kihasználni a buszra vagy a barátokra várakozás, az utazás vagy a lyukasóra alatti perceket, elég átlagosan 10 perc ahhoz, hogy játékos formában szókincset fejlesszünk, nyelvtani szabályokat sajátítsunk el, vagy a kiejtésünkön csiszoljunk. Ez utóbbi talán még a körülöttünk ülő embereket is kellően szórakoztathatja.
Nincs időd az angoltanulásra, vagy csak egyszerűen nyelvet tanulni? Szerintünk van! Ismerj meg velünk 5 nyelvtanuló appot, amivel produktívan eltöltheted a napod üresjáratait!
#1 Duolingo, az első számú nyelvtanuló app
Az applikációs nyelvtanulás alappillére egyértelműen a Duolingo. A Google 2013-ban a legjobb nyelvtanuló appnak választotta, nem véletlenül. Ami klisé, azért klisé, mert igaz, ami alkalmazás, azért népszerű, mert egyszerűen jó. Sikeressége a komplexitásában rejlik, ugyanis az alkalmazásban 34 nyelv közül választhatunk – például még a hindut is –, mindeközben gyakorolhatjuk a kiejtést, fordítást, nyelvtani szabályokat, fogalmazást, szövegértést írásban és szóban egyaránt.
Éppen ezért a Duolingóval ténylegesen fejlesztheted és egyszerre szinten tarthatod tudásodat, bizonyos témaköröket szelektálhatsz és átugorhatsz, ezzel elkerülve a felesleges „ezt már tanultam” köröket. Biztos lehetsz benne, hogy ez az alkalmazás minden készségedet fejleszti, vizualitásával és a Duolingo-bagoly hangulatával pedig folyamatos gyakorlásra ösztönöz.
Előnyök:
- két idegen nyelvet is tanulhatsz egyszerre (pl.: franciáról fordíthatsz angolra, és fordítva)
- számítógépen és bármilyen okostelefonon működőképes (Android, iOS, Windows Phone)
- ismétlésre ösztönöz
Hátrányok:
- a hangos gyakorlás zavarhatja a környezetedet
- néhány lecke felépítését nehéz megérteni
- több idegen nyelv egyszerre való használata nyelvi kavarodáshoz vezethet
#2 Memrise, a szótanuló applikáció
A nyelvtanuló applikációk tekintetében kevés az, amelyik olyan komplexitással rendelkezik, mint a Duolingo, de külön-külön megvannak a maguk erősségei. Ilyen alkalmazás például a Memrise is, ami nem összetettségében válik sikeressé, sokkal inkább szótanuló appként, ezen a területen viszont különösen erős. Elengedhetetlen eleme a vizualitás és a humor, vetélytársai közül pedig kiemelkedik kreativitásával.
Ez az alkalmazás a szavak memorizálását és bevésődését segítő kártyák használatával viszi véghez – akár 20 nyelven is –, amelyeket maguk a tanulók hozhatnak létre. Ez széles körű perspektívát és olyan szógyűjteményeket is biztosít, amelyek például a Harry Potter és a bölcsek köve fordításából származnak. A tanulók gyakorlatilag egyszerre tanulják és fejlesztik az applikációt.
Előnyök:
- a standard szavak mellett különleges szógyűjteményekkel is találkozhatsz, amelyek segítik egy nyelv szakzsargonjainak megértését
- te magad is „alkotójává” válhatsz az applikációnak
- mémekkel segít a szavak memorizálásában
- Androidon, iOS-en és online is elérhető
Hátrányok:
- a nyelvtanulásnak csak egy szegmensére fókuszál
- az ismétlésre ösztönző algoritmusok zavaróak lehetnek
- használatához kötelező felhasználói fiókot létrehozni
#3 Busuu, a kapcsolatépítő applikáció
A Busuu hasonlatos az eddig említett applikációkhoz, azonban mégis egyedülállónak tekinthető, annak ellenére, hogy csak 12 nyelvben tudja segíteni a fejlődést. Az asztali gépen és az okostelefonok minden verzióján elérhető alkalmazás két hatalmas előnnyel indul a konkurenciával szemben.
Egyrészt már a kezdetekkor kiválaszthatjuk, hogy egy nyelvnél, milyen szintű a tudásunk. Másrészt a tanulási folyamat alatt kommunikálhatsz gyakorló társaiddal a világ bármely tájáról. Ha nincs pénzed részt venni cserekapcsolaton vagy járni a világot, akkor is lehetőséged van a tanult nyelven írásban és szóban is beszélgetni. A kezdeti nyelvi blokk ennek köszönhetően könnyen oldódik, így pedig az éles helyzetekben maximálisan helyt tudsz majd állni.
Előnyök:
● bármilyen operációs rendszeren működik
● segíti a kapcsolatépítést
● interaktivitása betekintést nyújt más kultúrákba
● visszacsatolásokat kaphatsz a többi tanulótól
Hátrányok:
- kevés nyelv közül választhatsz
- több funkciója fizetős
- szükség van felhasználói fiókra
#4 Rosetta Stone, az egynyelvű oktatási applikáció
Nyelvtanulásunk során nagy előny, ha anyanyelvi szaktanárral készülünk, ennek ellenére sokszor mégis nehézségként éljük meg. A Rosetta Stone applikáció a szaktanárnak a virtuális kiadása, ugyanis a tanítási folyamatban nem használ közvetítőnyelvet. A tanuló tehát nem kap saját anyanyelvi segítséget, ezért főleg a középszintű nyelvtanulókat tudja különösen segíteni.
Vizualitásában ez az app is minőségi színvonalat képvisel, intenzív angol nyelvtanuláshoz, de akár egy latin-amerikai nyelv elsajátításához is tökéletes választás. Segítségével több mint 20 nyelven tanulhatsz idegen nyelveket. Ez az alkalmazás is telepíthető iOS-re, Androidra, de ingyenes verziója böngészőből is megnyitható.
Előnyök:
- van egy kifejezetten utazók számára kialakított gyors és ingyenes eszköztára az alapvető szavakhoz és mondatokhoz
- az előfizetők anyanyelvi oktatókkal (tutorokkal) kezdeményezhetnek szóbeli beszélgetést
- az amerikai számítástechnikai magazinok többször az év applikációjának választották
Hátrányok:
- csak a demóverziója ingyenes, később mindenképp fizetőssé válik
- a közvetítőnyelv hiánya miatt sokkal időigényesebbé válhat, kezdőknek plusz nehézséget okozhat
- a hangképelemző rész sok esetben nem ismeri fel az általunk helyesnek vélt kiejtést
#5 FluentU, a popkulturális nyelvtanulási applikáció
A fiatalságot ma már sok esetben könnyebb elérni applikációk segítségével, azonban még ez sem feltétlenül garantálja a tanulási motivációt. Nyelvet tanulni játékos formában is nehéz azok számára, akiknek a nyelvérzékükön az átlagosnál többet kell csiszolni. Ilyenkor szükség van még több vizuális és szórakoztató elemre, erre tökéletes választás a FluentU.
Felépítése olyan populáris elemekre épül, ahol többek között könnyűzenei klipek, filmelőzetesek segítségével ismerhetjük meg a különböző kultúrákat és a hozzájuk tartozó idegen nyelveket is. A több ezer vicces vagy éppen dokumentarista jellegű videó garantálja a nyelvtanulás hatékonyságát is, ugyanis a feliratokhoz tartozó szavaknak a magyarázatát, példamondatait egy érintéssel azonnal elérjük.
Előnyök:
- érdeklődési köreid által személyre szabható
- tudásszintednek megfelelő gyakorlási lehetőséget biztosít
- széles körű tematikájának köszönhetően bárki figyelmét képes lekötni
Hátrányok:
- az alkalmazás csak az első hét napig ingyenes
- alternatívaként kevés nyelv áll rendelkezésre a többi apphoz képest
- a kiejtést később nehezítheti a különböző dialektusok beépülése
5 tipp a hatékony nyelvtanulásért
A nyelvtanulás sosem könnyű feladat, még játékos formában is egy összetett kognitív tevékenység, ezért jobb, ha pár dologra odafigyelsz.
- Mindig ismételj lefekvés előtt, mert alvás közben épülnek be leghatékonyabban a megtanult folyamatok! Fogd fel úgy, mint a gyermekkori bárányszámlálást!
- Bátran beszélj, hibázz nyugodtan! A lényeg nem a tökéletesség, hanem a folyamatosság! Ebben segítségedre lehet olyan külföldi diák, aki szintén csak tanulja az adott nyelvet. A hatékonyság mindig az interperszonális kommunikációban és a közösségben rejlik.
- Tanulj összetett kifejezéseket színes post-itekkel, mert így könnyebb lesz felidézni a rendhagyó szókapcsolatokat!
- Nézz filmeket eredeti nyelven, hogy a nyelvtanulást egyben szórakozásnak éld meg!
- Gyakorolj rendszeresen úgy, hogy fejben elmondod, amit éppen látsz! Így hamar automatikussá válik az idegen nyelven való gondolkodás, pont úgy, mint biciklizés közben az egyensúlyozás.
Találd meg a számodra megfelelőt!
Az általunk összeállított öt példa mellett még számos nyelvtanulási applikációt találhatunk, ha figyelmesen böngészünk. Ennek legnagyobb hátránya, hogy a rengeteg alternatíva közül nehéz választani, ezért jobb, ha figyelembe veszed saját készségeidet.
Vannak, akik ha akarnának sem tudnának a szövegre koncentrálni egy klip nézése közben, de mások számára éppen a passzív befogadásra van szükség a tanuláshoz. Ezért mindenképp mérd fel, hogy mire van szükséged új dolgok elsajátításához, illetve mely területet kell intenzívebben fejlesztened! Számolj azzal is, hogy milyen típusú ember vagy – vizuális, auditív vagy kinesztetikus (mozgás alapján tanuló) –, ugyanis ez is jelentősen befolyásolhatja a nyelvtanulás hatékonyságát!
Forrás: szotar.net