- Ha csupán a szótárfüzetünkből tanuljuk a szavakat, a szavak adott sorrendje megkönnyíti a felidézést, vagyis: az egyik szó "hívja" a másikat. Ezért gyakran megtörténik, hogy ha egy helyzetben szükségünk van egy szóra, egyszerűen nem jut eszünkbe, képtelenek vagyunk felidézni.
- Ha szeretnénk, hogy az adott helyzetben nagy biztonsággal eszünkbe jussanak a szükséges szavak, nem elég a szótárfüzetünkből való "lineáris" tanulás. Olyan módszert kell választanunk, amely a hirtelen felidézést gyakoroltatja.
- Ilyen például a szókártya készítés. A szavakat kártyákra írjuk: egyik oldalára a magyar jelentést, a másik oldalára a kiejtést.
- Hasznos a témakör szempontjából összetartozó szavakat, kifejezéseket együtt tanulni. Az ember összegyűjtheti őket témákra lebontva. Készíthetünk pl. ún fogalmi hálót, ahol egy nagyobb témakör nevét egy kis körbe rajzoljuk és ebből a témakörből fognak elágazni az altémák. Például: UTAZÁS. Ebbőlfognak elágazni egyenes vonallal újabb körök: vízi, szárazföldi, légi.
- És ezeknek is lesznek alkategóriáik, Pl: légi "igék" travel, book, check in, fasten, stb. Ezekből pedig elágaznak a hozzájuk tartozó főnevek, ha vannak: pl. travel by plane, book a flight, fasten your seat-belt. A "légi" alá tartozhatnak még helyek ,mint pl: check-in desk, baggage reclaim, arrival hall, stb. A lényeg, hogy mindenből összegyűjtsük a legszükségesebbeket. Tetszés szerint mindenki kialakíthatja saját fogalmi hálóját.
- Szemben a tematikailag nem összetartozó szavak tanulásával, ennél a szótanulási módszernél nem baj, ha egyik szó hívja elő, azaz segít felidézni a másikat, mert ha téma szempontjából összetartoznak a szavak, várhatóan ugyanabban vagy hasonló szituációban lesz szükség rájuk.
- A szótanulás sok ember számára nemszeretem feladat. A legjobb volna, ha a szavak csak úgy beleröppennének a fejünkbe. A számítógépes szókincsfejlesztő játékok nagyban megkönnyítik és elősegítik a szótanulást, számtalan ilyen játékot találhatunk az interneten is.