Az a helyzet az, hogy ha öt nyelvtanulónak biztosítjuk ugyanazokat a lehetőségeket, elkerülhetetlenül öt különböző szinten fognak tartani ugyanannyi idő múlva. A nyelvérzék létezik. Csak a legtöbb nyelvtanuló félreérti, vagy félremagyarázza.
Sokak szerint a nyelvérzék valami tőlünk független, valahonnan KAPOTT, és MEGVÁLTOZHATATLAN dolog. Persze, hiszen sokkal könnyebb egy külső ellenséget hibáztatni a saját bajainkért! Viszont eredményeket inkább azzal érünk el, ha átértékeljük és megváltoztatjuk a saját gondolkodásunkat és erőfeszítéseinket.
Ebben szeretnék most segíteni hat ténnyel a nyelvérzékről. Egyenest a nemzetközi pedagógiai szakirodalomból.
1. Mindenkinek van nyelvérzéke.
Olyan NINCS, hogy valakinek nincs nyelvérzéke! Különböző szinten, az lehet, de mindenkinek van! Neked meg pláne!
Merthogy idáig eljutottál az olvasásában. És hiszed vagy sem: az anyanyelvi képességek kitűnő alapot adnak a nyelvtanuláshoz. (Gratulálok!)
2. A nyelvérzék napról-napra fejleszthető.
A nyelvérzék nem veled született, és nem állandó. Minél többet foglalkozol nyelvtanulással, és minél inkább PRÓBÁLKOZOL, annál jobban fejlődik a nyelvérzéked.
3. A nyelvérzék NEM EGYETLEN képesség.
Attól, hogy esetleg nem áll rá a szád az angol hangokra, még lehetsz jó a nyelvtani szerkezetek felismerésében, vagy képes lehetsz olyan asszociációkra, amelyek sokat segítenek neked a szókincs elsajátításában. És fordítva. Te miben vagy jó? Neked mi megy könnyebben?
4. A nyelvérzékhez több érzelmi intelligenciára van szükségünk, mint IQ-ra.
Nagyon okos vagy? Nem nagy segítség a nyelvtanuláshoz! Sokkal többet ad, ha képes vagy érzelmeket átérezni vagy a saját érzelmeidet megérteni – esetleg helyes, pozitív irányba terelni. Jó, ha tudod: érzelmek segítségével nagyon-nagyon bonyolult tudás is megkötődik a memóriában.
5. A nyelvérzéked napi szinten SEM állandó!
Fáradtan hallás után angol szöveget érteni, vagy beszélni sokkal nehezebb, mint friss aggyal. És azt tudtad, hogy a nyelvérzéked a belső hangok, vagyis a saját kis belső kommentárjaid növelik vagy csökkentik? A nyelvérzékünket a „nekem ez nem megy” vagy az „ezt mindig elfelejtem/sosem fogom megtanulni” nullázza le leghatásosabban, és az „már ezt is tudom”, a „menni fog”, vagy az „ez könnyű” fejleszti.
6. A nyelvérzék fejlődését ”automatizálhatjuk”.
Az újabb és újabb nyelvtanulási technikák bevetésével és az ezekben elért sikerélményekkel sikeresen állandósíthatjuk a nyelvérzék fejlődését. Légy nyitott, keress, informálódj, hallgasd meg és használd fel mások tapasztalatait!