Angol tanulás könnyedén, hasznos tippekkel és érdekes módszerekkel.

Chat Angol Nyelvstúdió

Chat Angol Nyelvstúdió

A hatékony szótanulás titkai

2023. február 28. - Chat Angol Nyelvstúdió

Találós kérdés: mi az, amiből 1500 órányi angol tanulás után 2000 darabot kellene tudnod? Talált, süllyedt. Szavakból.

 

A szavak minden nyelv építőkövei. Olyan gondolattéglák, amik különböző alakzatokba rendezve, eltérő tartalmú kommunikációt építenek fel.

Ha nem ismersz elég szót, akkor hiába vannak betonkemény nyelvtani alapjaid, fel fogsz sülni, amikor meg kell szólalnod angolul. A (színes) szókincs az, ami elválasztja az egyszerű közlést a tartalmas kommunikációtól, a tőmondatokat a nagy kifejező erejű és folyamatos beszédtől.

De mennyi az annyi? Hány szót kell tudnod ahhoz, hogy elmondhasd magadról, hogy jól beszélsz?

Melyik szavakat kell megtanulni?

A Longman Communication összeszedte azt a 3000, leggyakrabban használt szót, kifejezést, amivel tutira nem adnak el angol nyelvterületen.

Ha megnézed az ABC szerint rendezett listát, akkor láthatod, hogy nagyon eltérő nehézségű és minőségű szavakat kell tudnod, ha meg szeretnéd magad értetni a 580-600 millió földlakóval. Biztosra veszem, hogy sok ismerős elemet is találtál a felsorolásban, de akad köztük olyan is, amivel most találkoztál először.

A kérdés változatlanul az: milyen módszerekkel, trükkökkel és technikákkal lehet megtanulni ezt az egész listát?

Hogyan lehet megtanulni 2000 szót?

  1. Mindig komplett kifejezéseket tanulj puszta szavak helyett

Ez a szótanulás ökölszabálya. Ha csak önmagában álló szavakat tanulgatsz, akkor nem csak nagyon lassú és vontatott, de végtelenül unalmas is lesz a szótanulás.

A legjobb hatékonyságduplázó technika, ha a teljes kifejezést tanulod meg, mert ezzel egy szónak több jelentését is meg fogod jegyezni + extra kapaszkodót is kap az agyad a memorizáláshoz. Emiatt pedig jobban is fogod tudni alkalmazni éles helyzetben a megtanultakat.

  1. Figyelj oda a kontextusra

Kontextus alatt nem csak a konkrét szövegkörnyezetet értem (bár az is nagyon fontos), hanem az adott szóhoz kapcsolódó érzéseket, emlékeket, vicces helyzeteket, hangokat, gesztusokat is.

Sokkal gyorsabban fognak megragadni a szavak a tudatodban, ha társítani tudod őket valamihez.

  1. Csak azt a szót tudod, amit használni is tudsz

Ez a szótanulás „nagy közhelye”, de mint általában a közhelyek, ebben a mondatban is sok igazság van. Csak arról a szóról jelentheted ki, hogy ismered, amit olvasás, írás és főleg beszéd közben használni is tudsz.

A passzív szókincsed mindig nagyobb lesz, mint az aktív, de a felismerésen (hallás, olvasás utáni szövegértés stb.), és a beszéden keresztüli alkalmazás kulcsfontosságú a 2-3000 szónyi alapszókincs elsajátításában.

Ha betartod ezeket az egyszerű szótanulási alapelveket (és használod a 7 szómágnes technikát), akkor azt a 2-3000 kulcsszót gyorsabban meg fogod tanulni, mint gondolnád. És akkor már semmi nem fog megállítani abban, hogy magabiztosan, gyomorgörcs és izzadó tenyér nélkül beszélj angolul.

Ha pedig úgy érzed, hogy folyamatos segítségre, stabilabb nyelvtani alapokra és egy jó edzőre lenne szükséged az átütő sikerhez, akkor jelentkezz ingyenes szintfelmérőnkre, és indulj el a magabiztos kommunikátorrá válás útján még ma!

A bejegyzés trackback címe:

https://chatnyelvstudio.blog.hu/api/trackback/id/tr1117965158

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása