Nem szeretnél hetekig-hónapokig memóriatréningekre járkálni, de mégis szeretnél valamit tenni, hogy jobban emlékezz a megtanultakra? Az alábbi cikkben 7 egyszerű trükköt találsz erre, amelyek többségében bárki számára kivitelezhetők. Hajrá!
- Aludj eleget
Az alvást nem is olyan rég még kötelező rossznak, időpazarlásnak tartottam. Aztán rájöttem, hogy sokkal jobban megéri rendesen, pihentetően kialudni magam, mert akkor 200%-os teljesítményt tudok másnap nyújtani és nem csak végig szenvedem a napot. Ez az egyik oka annak, hogy szeretek rögtön felkelés után, reggel tanulni, mielőtt bármi másba kezdenék.
Az alvásnak azonban van egy olyan “mellékhatása” is, hogy megerősíti a napközben bevitt adatokat, rendezi a tanultakat.
Az emberek sokkal nagyobb valószínűséggel álmodnak valamiről, ami fontos nekik, valamint, hogy azokra sokkal jobban is emlékeznek.
- Menj el sétálni
Egy kis aerob edzés (például séta) igen jó hatással van a szürkeállományra. Ezt bizonyítja ez a tanulmány is, amely azt mutatja, hogy ha hetente legalább 6-9 kilométert sétálsz (dedikáltan), akkor a szürkeállományod aktivitása és vérellátottsága sokkal jobb lesz.
Egy tesztben 9-10 éves gyerekeket vizsgáltak vizsgák előtt. Az egyik csoportot sétálni küldték a vizsga előtt, a másik csoport pedig nem csinált semmit. Az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy akik sétáltak, jobban teljesítettek a vizsgán. Csináltak MRI felvételeket is, amelyeken egyértelműen látszik az agy aktivitásának szintje a két csoportban:
- Ne füstölj
A teljesen egyértelmű okok mellett itt egy újabb, miért ne dohányozz: mert rontja a memóriádat is. A jó hír a Hefferman tanulmánya szerint, hogy ha abbahagyod a dohányzást, akkor gyakorlatilag teljesen visszaáll a normális memóriaműködés az eredeti szintre.
- Ne higgy a sztereotípiákban
Ismerjük az önbeteljesítő jóslatokat – ha valaki állandóan azt mondja magáról, hogy buta, hogy nem megy valami, hogy ő béna, akkor azt meglepő hatékonysággal képes elhinni. Nincs ez máshogy a memóriával sem.
Azok az idősebb emberek, akiket folyamatosan figyelmeztettek arra, hogy a memória az idő múlásával romlik, sokkal rosszabbul szerepeltek a teszteken, mint azok, akiknek nem mondtak ilyet. Ez persze nem azt jelenti, hogy a memória nem romolhat idővel, de azért nem olyan sebességgel, mint azt hinnénk. Szóval kezeljük helyén a dolgokat és ne fogjunk rá mindent a rajtunk kívül álló okokra.
- Facebookozz!
Na jó, ez mégsem teljesen igaz, hogy a Facebook javítja a memóriát, azonban az biztos, hogy a Mickes tanulmánya bemutatta: az emberek sokkal jobban emlékeznek Facebook posztokra, mint könyvekből vett mondatokra, sőt, emberek arcára!
Ennek oka valószínűleg az, hogy a Facebookon kirakott anyagok többsége (dolgos marketingesek keze munkája miatt) már “elmére szabott”, rengeteg vizuális hatással kiegészítve, spontán beszélt szövegszerű kivitelben – tehát sokkal könnyebb is emészteni.
A tanulság ebből annyi, hogy ha tudod, hogy működik az elméd és úgy viszed be neki a dolgokat, sokkal könnyebben fogod észben tartani őket.
- Dobj le pár kilót
Csakúgy, mint a dohányzás, a felesleges kilók is számítanak a memóriád működésénél – de szerencsére ez is megfordítható: csak dobj le pár kilót.
A Petterson 2013-as tanulmányában úgy találta, hogy azok a nők, akik átlag 85 kilóról fél év alatt 77 kg-ra fogytak, javultak az egyes memóriafunkcióik.
Ettől persze nem leszel okosabb és nem fogsz 500 szót naponta megjegyezni, de sok kicsi sokra megy. Meg különben is, egy kis sport mindig jól jön.
- Kapcsold ki a gépet
Ha elolvastad ezt a cikket és van rá lehetőséged, kapcsold ki a gépet, telefont, tabletet, tévét stb. és ülj nyugodtan és ne csinálj semmit 5-10 percig. Még jobb, ha ezt nyelvtanulás után teszed. Miért? Mert az agyad ekkor rakja helyére a bevitt adatokat (csakúgy mint alvásnál). Tehát ha nem terheled folyamatosan valamivel, akkor könnyebben teszi a dolgát.
Erik Fransén professzor tanulmányában így magyarázza:
“Mikor az agyunk kevésbé aktív állapotba kerül, azt gondoljuk róla, hogy ez elvesztegetett idő, de ez nem így van: valószínűleg ekkor történik meg a memóriakonszolidáció. Ha az agyunkat állandóan aktív állapotban tartjuk valamivel, akkor elvesszük tőle a lehetőséget, hogy feldolgozza az addig bevitt információt.”
Tehát érdemes szünetet tartani. Nem csak a napi tanulásnál, de egy intenzívebb tanulási időszak után is, mondjuk egy x hetes nyelvtanfolyam után egy hétig rá sem nézni a dologra – biztos veled is volt már olyan, hogy azt vetted észre, hogy a szünet után mintha még jobban mentek volna a dolgok…
Iratkozz fel Hírlevelünkre, ha szeretnéd a TOP 10 ingyenes weboldalt otthoni gyakorlásra!
https://chatnyelvstudio.hu/hirlevel-feliratkozas