Angol tanulás könnyedén, hasznos tippekkel és érdekes módszerekkel.

Chat Angol Nyelvstúdió

Chat Angol Nyelvstúdió

7 trükk a memóriád fejlesztésére

2017. október 16. - Chat Angol Nyelvstúdió

Nem szeretnél hetekig-hónapokig memóriatréningekre járkálni, de mégis szeretnél valamit tenni, hogy jobban emlékezz a megtanultakra? Az alábbi cikkben 7 egyszerű trükköt találsz erre, amelyek többségében bárki számára kivitelezhetők. Hajrá!

  1. Aludj eleget

 Az alvást nem is olyan rég még kötelező rossznak, időpazarlásnak tartottam. Aztán rájöttem, hogy sokkal jobban megéri rendesen, pihentetően kialudni magam, mert akkor 200%-os teljesítményt tudok másnap nyújtani és nem csak végig szenvedem a napot. Ez az egyik oka annak, hogy szeretek rögtön felkelés után, reggel tanulni, mielőtt bármi másba kezdenék.

Az alvásnak azonban van egy olyan “mellékhatása” is, hogy megerősíti a napközben bevitt adatokat, rendezi a tanultakat.

Az emberek sokkal nagyobb valószínűséggel álmodnak valamiről, ami fontos nekik, valamint, hogy azokra sokkal jobban is emlékeznek.

  1. Menj el sétálni

Egy kis aerob edzés (például séta) igen jó hatással van a szürkeállományra. Ezt bizonyítja ez a tanulmány is, amely azt mutatja, hogy ha hetente legalább 6-9 kilométert sétálsz (dedikáltan), akkor a szürkeállományod aktivitása és vérellátottsága sokkal jobb lesz.

Egy tesztben 9-10 éves gyerekeket vizsgáltak vizsgák előtt. Az egyik csoportot sétálni küldték a vizsga előtt, a másik csoport pedig nem csinált semmit. Az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy akik sétáltak, jobban teljesítettek a vizsgán. Csináltak MRI felvételeket is, amelyeken egyértelműen látszik az agy aktivitásának szintje a két csoportban:

  1. Ne füstölj

 A teljesen egyértelmű okok mellett itt egy újabb, miért ne dohányozz: mert rontja a memóriádat is. A jó hír a Hefferman tanulmánya szerint, hogy ha abbahagyod a dohányzást, akkor gyakorlatilag teljesen visszaáll a normális memóriaműködés az eredeti szintre.

  1. Ne higgy a sztereotípiákban

 Ismerjük az önbeteljesítő jóslatokat – ha valaki állandóan azt mondja magáról, hogy buta, hogy nem megy valami, hogy ő béna, akkor azt meglepő hatékonysággal képes elhinni. Nincs ez máshogy a memóriával sem.

Azok az idősebb emberek, akiket folyamatosan figyelmeztettek arra, hogy a memória az idő múlásával romlik, sokkal rosszabbul szerepeltek a teszteken, mint azok, akiknek nem mondtak ilyet. Ez persze nem azt jelenti, hogy a memória nem romolhat idővel, de azért nem olyan sebességgel, mint azt hinnénk. Szóval kezeljük helyén a dolgokat és ne fogjunk rá mindent a rajtunk kívül álló okokra.

  1. Facebookozz!

 Na jó, ez mégsem teljesen igaz, hogy a Facebook javítja a memóriát, azonban az biztos, hogy a Mickes tanulmánya bemutatta: az emberek sokkal jobban emlékeznek Facebook posztokra, mint könyvekből vett mondatokra, sőt, emberek arcára!

Ennek oka valószínűleg az, hogy a Facebookon kirakott anyagok többsége (dolgos marketingesek keze munkája miatt) már “elmére szabott”, rengeteg vizuális hatással kiegészítve, spontán beszélt szövegszerű kivitelben – tehát sokkal könnyebb is emészteni.

A tanulság ebből annyi, hogy ha tudod, hogy működik az elméd és úgy viszed be neki a dolgokat, sokkal könnyebben fogod észben tartani őket.

  1. Dobj le pár kilót

 Csakúgy, mint a dohányzás, a felesleges kilók is számítanak a memóriád működésénél – de szerencsére ez is megfordítható: csak dobj le pár kilót.

Petterson 2013-as tanulmányában úgy találta, hogy azok a nők, akik átlag 85 kilóról fél év alatt 77 kg-ra fogytak, javultak az egyes memóriafunkcióik.

Ettől persze nem leszel okosabb és nem fogsz 500 szót naponta megjegyezni, de sok kicsi sokra megy. Meg különben is, egy kis sport mindig jól jön.

  1. Kapcsold ki a gépet

Ha elolvastad ezt a cikket és van rá lehetőséged, kapcsold ki a gépet, telefont, tabletet, tévét stb. és ülj nyugodtan és ne csinálj semmit 5-10 percig. Még jobb, ha ezt nyelvtanulás után teszed. Miért? Mert az agyad ekkor rakja helyére a bevitt adatokat (csakúgy mint alvásnál). Tehát ha nem terheled folyamatosan valamivel, akkor könnyebben teszi a dolgát.

Erik Fransén professzor tanulmányában így magyarázza:

 “Mikor az agyunk kevésbé aktív állapotba kerül, azt gondoljuk róla, hogy ez elvesztegetett idő, de ez nem így van: valószínűleg ekkor történik meg a memóriakonszolidáció. Ha az agyunkat állandóan aktív állapotban tartjuk valamivel, akkor elvesszük tőle a lehetőséget, hogy feldolgozza az addig bevitt információt.”

Tehát érdemes szünetet tartani. Nem csak a napi tanulásnál, de egy intenzívebb tanulási időszak után is, mondjuk egy x hetes nyelvtanfolyam után egy hétig rá sem nézni a dologra – biztos veled is volt már olyan, hogy azt vetted észre, hogy a szünet után mintha még jobban mentek volna a dolgok…

Iratkozz fel Hírlevelünkre, ha szeretnéd a TOP 10  ingyenes weboldalt otthoni gyakorlásra!

 https://chatnyelvstudio.hu/hirlevel-feliratkozas

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://chatnyelvstudio.blog.hu/api/trackback/id/tr3812991820

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása